Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemi
 Fotoğraf

Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemi

Orman Köylerine Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemi

Orman Köy İlişkileri (OR-KÖY) Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç, güneş enerjili su ısıtma sitemi kurulan köylerde incelemelerde bulundu.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde güneş enerjisi üretimi yapan işletmelerde incelemelerde bulunan Or-Köy Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç, üretim ve güneş kollektörleri tipleriyle ilgili bilgi aldı.

Orman köylüsünün su ısıtmak için ağaç yakmasının önüne geçilmesi için köylere güneş enerjili su ısıtma sistemi kurulduğunu kaydeden Yalınkılıç, Aa muhabirine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

'Türkiye'de 21 bin 238 orman köyünde 7 milyon 39 bin orman köylüsü yaşıyor. Orman köylülerinin yaşam standartlarını yükseltmek ve yeni üretim sahaları kurulması için çalışma

yapıyoruz. Güneş enerji sistemi de bu çalışmalarımızdan biri. Bu sistemi bazı köylere hibe yolu ile, bazı köylere de 3 yıl kredili olarak kuruyoruz. Güneş enerjisi kurulan köylerde ısıtma amaçlı odan yakılmasının önüne geçiliyor. Hijyen temizlik yapılması sağlanıyor. Kadınlar daha rahat ediyor.' Mustafa Kemal Yalınkılıç, köyler için ortak ahır yapımı, kır konağı, damızlık ve besi hayvan üretimi gibi bir çok alanda yeni yatırımlar yapıldığını da anlattı.

Kayseri Çevre ve Orman Müdürü Ali Rıza Baykan da Kayseri'de 29 olan orman köyü sayısının, yaptıkları çalışmalar sonucu 105'e çıktığını söyledi.

Or-Köy Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç, hibe yoluyla 26 konuta güneş enerjisi sistemi kurulan Yahyalı'nın Karaköy Köyü ile 20 konuta güneş enerjisi sitemi kurulan Dikme köyüne giderek vatandaşlarla sohbet etti.


12:13, 02.04.2011

Haber Fotoğrafları

Bu site Lifos iKobi hazır web sitesi sihirbazı kullanmaktadır.

Lifos Yazılım